Login:
Heslo:
 
Reklama: Wifi Analyzer Užitečná aplikace pro Androida
Vytvořte si webové stránky
Návštěvnost

Hledat

 
Navigace: Chovná stanice pavích oček > Chov > Paví očko - gupka lat: Poecilia reticulata

Paví očko - gupka lat: Poecilia reticulata

Paví očko (Poecilia reticulata) - Živorodka duhová

Paví očko (Poecilia reticulata) hejno mladých zlatě zbarvených rybektaké známá jako Živorodka duhová nebo "Gupka"

Paví očko je snad jedna z nejrozšířenějších akvarijních rybek. Díky jejímu snadnému odchovu a schopnosti rozmnožit se zaujala přední místo v srdci nejednoho akvaristy a nechybí ani v akváriích profesionálních chovatelů.

Historie a původ Pavího očka

Paví očko (Poecilia reticulata) hejno samečků"Gupkám", jak jsou tyto rybky všeobecně nazývány, se úspěšně podařilo zdomácnět i v nejrůznějších částech světa. Původní, poměrně nevelký areál rozšíření zahrrnuje území Guyany, Venezuely, severní Brazílie a především ostrovy Malých Antil Trinidad, Barbados a další, kde se vyskytují ve vodě sladké, brakické i mořské. Lidé se snažili využít tyto rybky i v boji proti komárům, přenašečům malárie, a tak je vysazovali na dalších místech po celém světě. Některé populace zanikly, jiné díky své přizpůsobivosti, odolnosti a plodnosti zdomácněly. Areál současného rozšíření je obrovský a zahrnuje některé další oblasti Jižní a Střední Ameriky a jižní státy USA až po Virginii. Paví očka se nacházejí i v Africe a jižní Asii.

Paví očko (Poecilia reticulata) hejno samičekPaví očko u nás

Do Evropy byla tato rybka poprvé dovezena roku 1908. Samička je méně atraktivní než sameček, který může hýřit snad až všemi barvami. Paví očko je rybkou velmi plodnou a u chovatelů akvaristů i velmi oblíbenou. Najdeme ji jak v nádržích začátečníků tak v akváriích fundovaných a zkušených profesionálů. Velmi úspěšný chov je prováděn v asijských pěstírnách. V nádržích laiků je nejčastější množení bez cíle, které přináší nahodile vzniklé, neprošlechtěné formy. Fundovaní chovatelé se snaží zachovat čistokrevné linie, takže mladé rybky jsou pečlivě tříděny na základě příbuzenské plemenitby. Ve velkých farmách se křížením dosahuje nových i barevných variet. Akvaristům se podařilo výběrem jedinců vychovat mnoho kmenů, které jsou na výstavách hodnoceny podle mezinárodně platných norem. Tyto vysoce prošlechtěné formy s obrovskými ploutvemi a mají co do vzhledu již pramálo společného s původnímí divokými rybkami z přírody. Tyto akvarijní rybky bohužel nejsou schopny přežít ve vodě naši zimu, v letních měsících ji však můžeme umisťovat do venkovních vodních nádrží a rybníčků, kde nám bez problému přežije.

Barevnost a tvary Poecilia recitulata

Barvy a tvary gupek přitahují velkou pozornostObecně je barevná variabilita těchto rybek veliká. Stejně je tomu i u tvarové diferenciace - zejména u různých tvarů ploutví. V přírodních lokalitách se rozmanitost tvarů a barev tolik neprojevuje jako při chovu v akváriu. Dlouhoploutví jedinci jsou hůře pohyblivý a snadno tak padnou za obět všelijakým dravcům.

Chov Pavího očka

V akváriu mají být živorodky duhové chovány ve větších nádržích s dobře odstátou a odplyněnou vodovodní vodou. Samička dorůstá velikosti až 7 cm, sameček do 3,5cm. Nesnášejí starou a kyselou vodu, vadí jim kov ponořený ve vodě (zejména měď a železo). Teploty od 19°C do 26°C jsou přijatelné. V nádrži rostliny, a poměr rybek 4 litry vody na 1 rybku bez filtru. S filtrem a častější údržbou je možné chovat až jednoho jedince na litr vody.

Paví očko (Poecilia reticulata) SamičkaRybka se živí především rostlinnou stravou, je možné dávat jim zakoupené vločky v obchodech, avšak chceme-li zvýšit kvalitu jejich života a jeho délku, rybky přikrmujeme špetkou na jemno nastrouhaného tepelně neupraveného špenátu nebo zelí. Můžeme do akvária přidávat i "vodní blechy" které i nachytáme v kdejakém rybníku, ale doporučuji tyto nachytané blechy nejprv propláchnout vodovodní vodou (1-2min. v síťce) a zamrazit a rybkám podávat mražené kostičky (protože v rybníce by mohla být nějaká nákaza nebo škůdci, ti jsou takto eliminováni). Rybkám se pak krásně kulatí bříška.

Nové formy a šlechtění

VMezinárodní standarty tvarů pavích očekychovávat nové formy pavích oček v akváriu je velmi náročným úkolem. Zejména rybky, které odpovídají některému z mezinárodních tvarových standartů, jsou pak v poměru k ostatním vždy velmi drahé. K docílení takových jedinců je základním předpokladem liniový chov (chov, kdy znáte jedince, jejich variace a množení je účelové) a jen velmi opatrné oživování krve kvalitními rybkami z jiným kmenů. U pokusů o nové barevné varianty se ve většině případů jedná zprvu o křížence různých linií.

Paví očko (Poecilia reticulata) - Barevné a tvarové varianty


Chovatel by měl postupovat tak, že nejdříve příbuzenským křížením ustálí zbarvení a v barevně jednotné linii klade následně nárok na tvar. Ryby se však v praxi většinou šlechtí výběrem tvarově nejlepších zvířat bez ohledu na to, bude-li zachována jednotnost barev. Výsledkem je nabídka statných, dlouhoploutvých, avšak barevně neustálených a nevyvážených jedinců, jak ji známe často z akvaristických obchodů. Tyto rybky mají navíc sklon se po několika generacích v akváriu vracet zpět do podoby ve své přírodní formě.

Chov mláďat

Pro amaterý stačí, je-li v akváriu dostatek porostu, kde se mohou mladé rybky schovat a uniknout tak pozornosti větších rybek, které je tak mohou lovit jako potravu.

Paví očko (Poecilia reticulata) Samička těsně před porodemPro profesionálnější chov k chovu mláďat používáme větších nádrží (100-150 litrů), a to hned od začátku. Do nádrží vkládáme porodničky (umělohmotné klícky určené pro vložení samic těsně před porodem, samice z nich neunikne a tak nesežere mladé rybky, ty naopak z klícky mohou uniknout). Porodničky jsou zavěšené na horním okraji nádrže. Porodničky by měly mít alespoň 5-ti litrový rozměr, abychom mohli případně umístit i větší množství samic. Ryby do porodních klícek přelovujeme těsně před porodem, kdy mají bříško velké, téměř hranaté a v jeho zadní části patrnou velkou černou / tmavou skvrnu. Teplotu v nádrži udržujeme stabilní okolo 25°C. Na chemii vody nejsou rybky choulostivé - nesnášejí však vodu starou a kyselou. Jedna dospělá, chovná samička rodí okolo 150 - 200 ks plůdku (mláďat). U hůře živených rybek v menších akváriích však okolo 20-30ks mláďat.

 

Tyto odchovné nádrže jsou zásadně bez písku s rostlinami vsazenými v květináčích nebo kořenáčích. Podle počtu rybek (1000 -10 000ks) je nutné alespoň jendou dvakrát týdně vyprat filtry a odsát ze dna detrit (výkaly rybek), při tomto se vymění zároven alepoň třetina vody za odstátou, stejně teplou vodu. Rybičky krmíme dvakrát denně dostatečným množstvím potravy tak, aby nehladověly jinak se zpožďuje jejich vývoj, což se v dospělosti neblaze projeví. Samičky v porodničkách vyměňujeme tak, aby rozdíl ve stáří potěru nebyl větší jak 10 dní.

Paví očko (Poecilia reticulata) světlá forma rybkyJakmile lze u dorůstajícího plůdku zjistit pohlaví podle počínající diferenciace u gonopondií samců, musíme bezpodmínečně, a to ihned, obě pohlaví roztřídit a dále chovat odděleně. Pro šlechtění je slabší jedince během chovu likvidovat (malé, málo pohyblivé, nemocné). Čím rychleji rybky porostou a čím později se začnou vybarvovat, tím máme větší naději, že z nich vyrostou maximálně silní a zdraví jedinci. Z těchto důvodů i někteří chovatelé chovají tyto rybky na hranici 20°C, růst je tak sice pomalejší, ale rybky se dožijí téměř dvojnásobně vysokého věku a větší velikosti (okolo 6-7 cm u samic a 3-4cm u samců).

Doba růstu Pavích oček

Samci dospívají a zcela se vybarvují podle rodičů během 6 měsíců. Největší pozornost bychom měli věnovat však samičkám, aby nebyly oplodněny nevhodným samečkem. Doba březosti (těhotenství této živorodky) závisí značně na teplotě vody a při 25°C trvá 25 až 30 dní. Březí samice můžeme snadno rozeznat podle tmavé skvrny v zadní části bříška. Jedno páření páru stačí k oplození vajíček v těle samice na dva až tři vrhy. Samci pavích oček jsou velmi aktivní partneři a nenechají se přemlouvat.

 

Paví očko (Poecilia reticulata) na kubánské poštovní známcePaví očko a akvárium

Rybkám vyhovuje osázená nádrž jemnolistými rostlinami, a filtrovaní. Voda by neměla obsahovat kovy a neměla by být stará. Rybky jsou vhodné do společnosti dalších ryb jako jsou např. neonky, většina teter, a jiné. Paví očka jsou mírumilovná a kromě drobných potyček o jídlo nejsou agresivní vůči jiným druhů, občas samička odežene dorážejícího samce.

 

Zdroj: http://zverimex.kvaline.cz/Pavi-ocko.html

 

Komentáře

Strana:1 2
[1]Viktorie Ř.Vloženo 27.03.2012 16:30
Dobrý den, mám pár pavích oček a samička mi porodila 13 zdravých mláďat. Narodili se 3.2. 2012 a pár z nich se začal vybarvovat, jenže jeden vyrostl hrozné rychle a ostatní jsou mnohem menší. Nevíte čím to může být?
předem děkuju
[2]Bára Koubková (admin)Vloženo 03.05.2012 17:32
Je možné, že jedl více než ostatní. Mě se to už také stalo, ale ti ostatní to dohonili.
[3]romik21Vloženo 27.07.2012 08:23
muzetemi prosim poradit koupil jsem si akvario a doplnky mam v tom akvariu i pavi ocka a chtej bych vedet za jak dlouho se rozmnozijou diky
[4] Bára koubkováVloženo 08.08.2012 08:22
Když jsem si koupila svoje první akvárko i s rybkami, tak některé už těhotné byly, když porodily tak se pářily znova a po měsíci zase rodily. Pokaždé je to jinak.
[6]Barbora koubková (admin)Vloženo 22.11.2012 14:07
Omlouvám se, tohle jsou moje první stránky. Děkuji za upozornění a za pochvalu.
[7]zverimex.kvalitne.czVloženo 24.11.2012 09:07
to Barbora Koubková: Děkujeme :), pokud chcete, vložíme funkční link na našich stránkách na ty vaše... pojďme se domluvit po emailu :)
[8]Zdena ZVloženo 28.12.2012 20:41
Dobrý den
Koupila jsem si paví očka asi za měsíc se zkroutili do takového eska.
Můžete poradit kde je chyba.
Děkuji za odpověď
reakce: [24]
[9]MartinVloženo 28.03.2013 06:57
Dobrý den . máme těhotnou samičku již 3 týdny . jak poznáme ,že bude rodit ?? děkuji za radu ....
[10]DanyVloženo 04.04.2013 10:42
Ahoj mam paví očko a hledam výstavy blízko bruntalu nevíte o něčem? Byla by to sranda skusit Díki
[11]saraVloženo 09.04.2013 15:08
neni tu ta moje skoda
[12]saraVloženo 09.04.2013 15:08
neni tu ta moje
[13]1000Vloženo 23.04.2013 11:42
Ahoj mam v akváriu (30 litrů)8 neonek a 2 panceřníčky hodí se k nim paví očka?
[14]OndřejVloženo 29.08.2013 17:37
ahoj hodí se paví očka k betě bojovnici
[15]OndřejVloženo 29.08.2013 17:38
ahoj hodí se paví očka k betě bojovnici
[16]mirekVloženo 20.09.2013 16:27
zdravim, potrebuji poradit po jake dobe mohu dat narozene pavi ocka do spolecneho akvaria
reakce: [23] [23]
[17]MilanVloženo 19.12.2013 12:20
Prosím o kontakt na majitelku této chovné stanice. Měl bych zájem o větší množství pavích ok. Děkuji. email truc3@seznam.cz
[18]SonaVloženo 09.01.2014 14:28
Dobrý den
manžel pořídil pro radost dcery akvárium má nějaké zkušenosti občas se mrkne na internet když si není jistý, máme i jiné ale dotaz se týče samičky páví očka jak jsme zjistili že čeká mladé skončila v porodničce, ale je tam pomalu tři týdny a nic manžel učí rybičky co dva dny jíst, ale já si myslím že čekající samička by měla mít denně a nějak dlouho čeká co si myslíte vy? Předem děkuji za odpovědi Sona
reakce: [22]
[19]AnetkaVloženo 09.02.2014 19:20
Dneska si dcera donesla od kamarádky tři mláďata pavích oček a trochu krmení v sáčku - nemáme doma vůbec nic pro rybky, nechci ani nic drahého pořizovat. Čtu, že mohou být i bez filtrace, je tedy něco skutečně potřeba? Máme průhlednou plastovou nádobu o objemu 1l a tady čtu, že na 1 rybku bez filtrace by měly být 4l ... mno, až povyrostou, jestli nechcípnou, budeme muset koupit aspoň akvárium. Jsou vodní rostliny nutností a co světlo? Voda předpokládám stačí o pokojové teplotě. Díky předem za odpověď
reakce: [21]
[21]EmilkaVloženo 28.03.2014 12:38
[19] Vůbec to není dobré.Pokud chcete mít ryby bez filtrace tak musíte mít moc a moc trávy.Takhle vám voda bude brzo kysat a ryby chytnou nemoc a uhynou.Voda má mít teplotu 24 stupnu.Pokud má mín mohou chytnout krupičku to je nemoc a uhynouPokud chce dcera rybky pořiďte ji akvárko asponˇ60, litrové,čím menší tím horší.do akvárka filtrační strojek,ohřívací těleso.A pokud nechcete světlo tak umělé rostlinky které můžete natrhat aby se malé rybičky mohly kam skovat.A také ancistrusa který čistí sklo.
[22]EmilkaVloženo 28.03.2014 12:41
[18] Sonˇo,někdy samyčka vypadá těhotně když je přežraná.Podívejte se jaké má bříško ráno před krmením.
[23]EmilkaVloženo 28.03.2014 12:44
[16]
[16] Mirku až se samečkum začnou vybarvovat ocásky.Asi tak centimetr.Skus tam dát jednu a když přežije tak je to okej.
[24]EmilkaVloženo 28.03.2014 12:49
[8] Zdenko asi chytly nějakou nemoc.Máš dobře vyhřívání ?Nepřidala jsi mnoho čerstvé ,odstáté vody?A jak pereš molitan ze strojku?
[26]editkaVloženo 24.08.2014 17:57
Už mám přes 50 malých pavích oček nechce někdo? jsem ze Sulejovic (Lovosice) 1ks = 15,- kč ve zverimexu 25,-
kdo by měl náký zajem napište SMS na číslo +420734826029 a domluvíme se... :-)
[27]HeliVloženo 05.09.2014 13:46
Dobrý den, máme akvarium 38litrů, výkonný filtr + vzdůchování ještě zvlášť, hustě zarostlé dno + kořen. Ráda bych měla "plné akvárko", ale je mi jasné, že to nejde při tak malém akváriu, proto se ptám zdejších zkušenějších chovatelů jaké množství pavích oček mohu do akvárka pořídit? V současné době tam rejdí a rejdilo 5 danií :-)
reakce: [31]
[28]LuckaVloženo 22.10.2014 20:31
Dobrý den, po dlouhé době jsme vyčistili akvárko. Dali čistou převařenou vodu ještě s roztokem pro úpravu vodovodní vody, převařili kamínky, koupili novou rostlinku a přinesli jsme si od známých asi 10 pavích oček, dokonce druhý den se nám tam najednou objevilo asi 8 malých novorozeňátek. Ale po pár dnech jsme každý den lovili jednu mrtvou rybičku za druhou. Předtím jsem si všimla, že asi dvě neměli ocásek rozvinutý, ale do špičky a pozoruji to asi u dvou těch nových pidi rybiček. Je to nějaká nemoc? Nebo čím to může být, že nám tak umíraj?
reakce: [29] [32] [33]
[29]VencaVloženo 04.11.2014 21:06
[28] Lucko mohli jste udělat pár chyb- je možné že rybky dostali šok při převozu,nechali jste vodu odstát?Při zakládání akvária což podle toho jak píšeš jste udělali ,je dobré ho nechat aspoň týden bez rybek jen s filtrací.je možné že rybky dostali šok při převozu.Je dost těžko posuzovat bez podrobnějších informací.Nenech se odradit .Pokud možno nepoužívej chemii.A pokud musíš tak co nejméně.
[30]martinVloženo 10.11.2014 10:43
Dobry den už nekolik dní hledam stranku kde bych mohl koupit porodničky pro sve pavi očka jenže jsem nikde nic nenasel :( proto bych chtel požadat všechny dobre lidi o radu ci odkaz na stranku dekuji :)
[31]EmilkaVloženo 15.11.2014 07:30
Heli je ti jasny že se ti paví očka budou množit.Když máš hutě zarostlé akvárko.[27]
[32]EmilkaVloženo 15.11.2014 07:39
[28]
Luci jedna chyba za druhou.Když čistím akvárko,Tak si odpustím nezkalené vody co mužu.Kameny properu,nepřevařuji,a nechám odkapat na sítko.Kameny dám do akvárka ,naliju vodu puvodní z akvárka ,zasadím rostliny a nechám usadit do druhého dne.
[33]EmilkaVloženo 15.11.2014 18:49
[28] Lucko ,když čistím akvárko tak si odpustím co nejvíc čisté vody z akvárka,kameny jen properu a nechám odkapat na sítku.Odpuštěnou vodu z akvára naliju spátky.Ty jsi pozabíjela všechny bakterie
 
netstranky.cz © paviockabara.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma